Bezpieczeństwo w medycynie

Czy wiesz jak duże znaczenie ma odpowiednio dobrana odzież robocza? Używa się w jej wielu rozmaitych miejscach – i zawsze musi być idealnie sprofilowana pod zakład bądź zwyczajnie miejsce pracy, w którym będzie stosowana. Spotykamy ją nie tylko na budowie, gdzie zagrożenia wydają się jasne i klarowne – gdzie może coś spaść na stopę, poparzyć bądź w jakikolwiek inny sposób uszkodzić skórę i ciało. Bardzo ważnym elementem każdego gabinetu lekarskiego i szpitala jest odzież medyczna.

Leczenie ludzi to ogromna odpowiedzialność – wystarczy jeden, niewielki błąd, by poważnie narazić czyjeś zdrowie i życie. Zakażenia przenoszą się bardzo łatwo, a bakterie mające kontakt ze skórą pacjenta mogą natychmiastowo pogorszyć jego stan. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności stawia się na sterylność i izolowanie wszelkich szkodliwych czynników od ciała. Z drugiej strony, cały proces powinien być regulowany także pod kątem zdrowia i bezpieczeństwa lekarza. Niejednokrotnie styka się on z zaraźliwymi, ciężkimi chorobami. A jeśli odpowiednio się przed nimi nie ochroni, będzie przenosić je dalej! Jak zapobiec ogólnoludzkiej epidemii?

Właśnie w tym celu powstała odzież medyczna (MedicStar) i wszystkie dostępne dla lekarzy środki do dezynfekcji. Po każdym zabiegu i badaniu pacjenta trzeba dokładnie umyć ręce, niemniej duży sens ma badanie pacjenta w rękawiczkach. Kolejnym istotnym elementem odzieży są maseczki ochronne, zabezpieczające między innymi przed wdychaniem szkodliwych substancji i łapaniem drobnoustrojów. Cały strój lekarski dobrze izoluje ciało od środowiska i zapewnia czystość – nie bez powodu często występuje w śnieżnobiałym odcieniu, nasuwającym jednoznaczne skojarzenia ze sterylnością. Patrząc na strój lekarza, można bardzo łatwo określić poziom danego gabinetu lekarskiego bądź szpitala. Dobry, doświadczony lekarz zawsze dba o odzież ochronną, a myślący odpowiedzialnie pracodawcy potrafią zapewnić jej dobrą jakość. Tutaj niezmiernie przydaje się stała współpraca z hurtowniami i dobrymi sklepami, ponieważ ubrania zużywają się i to naturalne, że co pewien czas należy je wymieniać. Muszą też być wygodne w użytkowaniu. Czy ktoś wyobraża sobie chirurga na sali operacyjnej, który ma skrępowane ruchy przez ciuchy? Właśnie – liczy się chłodna precyzja. Dokładność i opanowanie.

Patrząc na odpowiednio przygotowane otoczenie medyczne i stroje lekarskie, warto zastanowić się nad czystością i bezpieczeństwem w swoim życiu. Lepiej unikać zarazków, które obecne są na klamkach i w komunikacji miejskiej. I często myć ręce!

About the author