Co zrobić by nasze rośliny dobrze rosły?

nawozy do roślin

Obecnie ogrodnictwo i sadownictwo jest bardzo wysoko rozwinięte. Wystarczą odpowiednio dobrane środki ochrony roślin, by rośliny rosły ładnie, szybko i wydajnie oraz by były z nich obfite plony. Najistotniejsza jest ochrona przed pasożytami i drobnoustrojami – gdy zaatakują roślinę, wówczas ciężko jest je wyplenić i pomóc, a całe plony można spisać na straty.

Dlatego tak istotne jest nawożenie roślin i pielęgnowanie ich za pomocą środków ochrony roślin. Oczywiście istotne znaczenie ma nie tylko nawożenie, ale też odpowiednie nawadnianie, nasłonecznienie, ochrona przed wiatrem i mrozem czy wysiewanie w odpowiednich porach roku. Jednak bez nawozów nasze owoce, warzywa czy kwiaty byłyby bardziej narażone na ataki szkodników, a poza tym rosłyby marnie – w wolniejszym tempie, a plony nie byłyby tak obfite.

Nawozy plagron są polecane przez wszystkich specjalistów na rynku ogrodniczym. Są to specjalnie skomponowane mieszanki substancji chemicznych i organicznych, które działają na organizm rośliny w taki sposób, że poprawiają stan jej odżywienia. Niektóre nawozy mają także działanie poprawiające stan gleby – dzięki temu gleba jest w stanie produkować więcej substancji odżywczych i dostarczać je do rośliny wraz z wodą gruntową.

Pielęgnacja roślin, by dały jak najobfitsze plony nie jest łatwa, bo wymaga pewnej ingerencji w naturę. Jeśli jednak używa się nawozów dobrego producenta i przestrzega się zaleceń opisanych na opakowaniu nawozu, wówczas stosowanie takich środków daje naprawdę wymierne i szybkie efekty.

About the author