Fundusze szansą na rozwój

Ostatnie dwie dekady zmieniły oblicze Polski nie do poznania. Jeszcze na początku dwudziestego pierwszego wieku nie zdawaliśmy sobie sprawy jak wiele może zmienić się w ciągu tych kilkunastu lat. Wstąpienie do Unii Europejskiej – mimo krytycznych opinii pewnych środowisk, przyczyniło się do zmian, jakich nie dokonalibyśmy sami. Dofinansowania na rozwój środowisk wiejskich, poprawę infrastruktury czy transportu publicznego, pozwoliły wdrożyć nam projekty, które kiedyś były nieosiągalne. I choć już nie pamiętamy jak wyglądało to na początku drogi, nie da się zaprzeczyć, że już dziś nie wyobrażamy sobie życia w innych realiach.
Zmiany najbardziej widoczne są w małych miejscowościach – na wsiach i miasteczkach, gdzie niewielkie gminy nie posiadały środków na wykonanie podstawowych prac i zapewnienie ludziom bezpieczeństwa. Dzięki funduszom udało się oświetlić ulice czy zrobić chodniki. I choć brzmi to niedorzecznie wcześniej nie było szans, by zakupić takie materiały jak kostka brukowa [ www.mk-bruk.pl – Kraków] i położyć bezpieczny chodnik dla pieszych. Dziś nawet na brukarstwo  możemy otrzymać dofinansowanie. Wkład własny i dobry projekt inwestycji to podstawowe warunki jakie musimy spełnić by otrzymać dofinansowanie – takich inwestycji w naszym kraju było już naprawdę wiele.
Nieocenionym wkładem w rozwój środowisk wiejskich i wyrównywanie szans dla dzieci z małych miejscowości było wybudowanie centrów kultury czy świetlic i wyposażenie ich w komputery z dostępem do Internetu i sprzęt audiowizualny. Wykluczenie technologiczne jest bowiem realnym problemem, który dotyka nie tylko osoby starsze, ale również ich dzieci. Możliwość korzystania z podstawowych dziś narzędzi takich jak komputery i Internet powinno być zapewnione każdemu dziecku. Dziś projekty unijne i samorządowe bardzo prężnie rozwijają ten aspekt swojej działalności. W wielu miastach dostępny jest już darmowe wi-fi umożliwiające surfowanie po sieci w dowolnym miejscu!

kostka brukowa

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.