Młodość służy wynalazkom

Polscy wynalazcy są jednymi z najbardziej kreatywnych wynalazców europejskich. Niestety bardzo często okazuje się, że sam świetny pomysł i jego dokładne opracowanie nie wystarczy, by dotrzeć z

mikroskop

danym urządzeniem i rozwiązaniem do potencjalnych odbiorców. Problemem są oczywiście pieniądze. Bardzo często bywa więc tak, że patenty na nowoczesne urządzenia sprzedawane są na przykład dużym koncernom, które mają na tyle funduszy by doprowadzić dany patent do odbiorców. Bo choć samo zdobycie patentu nie jest najtrudniejsze – problemy zaczynają się dopiero później.
Jeśli uda nam się wynaleźć znakomite urządzenie mechaniczne, które ułatwiłoby pracę setkom osób, pozwoliłoby minimalizować koszty i usprawniać na przykład proces produkcji, dlaczego nie skorzystać z takiego nowoczesnego rozwiązania? Otóż każde urządzenie musi otrzymać certyfikat. Nadawaniem takich dokumentów zajmuje się akredytowane laboratorium badawcze (www.rcc-nova.pl), do którego musi zwrócić się producent prototypu urządzenia. Potem przeprowadza się szereg specjalistycznych badań, które mają na celu dokładne sprawdzenie właściwości i bezpieczeństwa danej maszyny. Koszty tych badań ponosi oczywiście producent.
Są to bardzo specjalistyczne pomiary, które przeprowadza się przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Podstawowy zestaw testów obejmuje między innymi obliczenia numeryczne czy pomiary akustyczne oraz pomiary hałasu, wydawanego przez urządzenie podczas pracy. Jeśli dany sprzęt jest wyposażony w elektronikę – jak dziś niemal każdy, przeprowadza się programowanie sterowników oraz software testing by wykluczyć jego przyszłą awaryjność. Laboratoria badawcze zajmują się również bardziej tradycyjnymi, ale równie skutecznymi badaniami z wykorzystaniem takich metod jak chociażby termowizja (www.rcc-nova.pl). Koszty uzyskania certyfikatu pozwalającego na dystrybucję sprzętu lub używanie jej przy produkcji innych urządzeń są znaczne.
Dlatego też częściej młodzi wynalazcy sprzedają swoje patenty, które z czasem osiągają wartość kilkukrotnie przekraczającą ich pierwotną wycenę.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.