Najmłodsi i ich zdrowie

Środowiska akademickie są jednymi z najbardziej wyspecjalizowanych grup eksperckich, dzięki którym wdrażane są nowoczesne technologie i metody w wielu dziedzinach nauki. Jedną z nich jest medycyna. To zazwyczaj szpitale akademickie mogą pochwalić się znakomitymi osiągnięciami – tam również wykonywane są pionierskie operacie i sposoby leczenia. Ciągły rozwój nauki jaką jest medycyna pozwala nam nie tylko wydłużać życie, ale również znacznie poprawiać jego komfort. Obecnie coraz sprawniej radzimy sobie z najbardziej popularnymi chorobami, które do tej pory były ciężkie do wyleczenia. Dziś wyniki są znacznie lepsze. Wszystko dzięki temu, że coraz lepiej poznajemy własne organizmy oraz zastosowanie pewnych substancji.
Jak się okazuje to w człowieku tkwi panaceum na wiele chorób. Ten niezwykły lek jaki posiadamy we własnych organizmach to  komórki macierzyste [krewpepowinowa.pl], które budują wszystkie tkanki naszego organizmu. Komórki macierzyste możemy pobrać jednak wyłącznie w jednym okresie życia – w momencie pojawienia się na świecie. Organizm matki i dziecka są ze sobą połączone poprzez krew. Ta krew różni się jednak od krwi obwodowej matki. To krew pępowinowa, w której znajdują się substancje niezbędne po to, by nasze dziecko dobrze rozwijało się w łonie matki. Są tam również komórki macierzyste. Podczas porodu bezboleśnie pobiera się krew, którą przechowuje później bank krwi pępowinowej. Po co? Gdy nasze dziecko lub jego rodzeństwo w przyszłości zachoruje na ciężą chorobę, można przeszczepić komórki macierzyste z jego własnej krwi, które są znacznie skuteczniejsze niż krew pochodząca od obcej osoby.
Obecnie przeprowadza się wiele operacji z użyciem komórek macierzystych, które pozwalają ocalić życie naszych dzieci – nawet gdy są już dorosłe. Być może w przyszłości znajdziemy jeszcze więcej zastosowań dla tych niezwykłych komórek.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.