stary dom

Niezwykły klimat w domu z bali

Jednymi z bardziej popularnych projektów domów są te wykonane z drewnianych balii. Coraz częściej powstają one nie tylko w górach, ale również na innych obszarach naszego kraju. Co więcej w ich budowaniu specjalizuje się bardzo wiele firm, które oferują różne warianty – bardziej lub mniej góralskie. Dlaczego tak zachwyciliśmy się tymi drewnianymi konstrukcjami? Mają one przede wszystkim niezwykle oryginalny wygląd, który pozwala poczuć się nam zupełnie wyjątkowo i niepowtarzalnie.

Dom z drewnianych bali musi jednak być odpowiednio zaaranżowany by nie wyglądał karykaturalnie. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć (czy ma to być typowy domek góralski, czy też nieco mniej stylizowana budowla) możemy dodatkowo wyposażyć go w okna drewniane Kraków [www.okna.fronton.pl] lub okiennice. Zanim jednak postawimy taki dom, zastanówmy się dokładnie jak chcemy by wnętrze wyglądało wewnątrz – czy ma to być również drewno czy może jednak biała, gładka ściana.

Ma to bowiem znaczenie przy ociepleniu domu. Jeśli zdecydujemy się na klasyczne ściany, możemy dom ocieplić od wewnątrz. Jeśli wewnątrz nasz dom na być również drewniany, pozostaje ocieplenie wewnętrzne. Domy  z bali są dość kłopotliwe, jeśli chcemy je podpiwniczyć. Domy budowane w ten sposób są bardzo efektowne, jednak warto pamiętać o tym, że i tu jak w każdej innej metodzie budownictwa są zarówno plusy, jak i minusy. Bale drewniane są dość drogie do postawienia. Taniej, ale z równie ładnym efektem otrzymamy domy drewniane szkieletowe. Mają one jeszcze inną zaletę – buduje się je znacznie szybciej i są równie ciepłe jak te budynki wznoszone techniką tradycyjną.

Najprzyjemniejsze dla właścicieli jest aranżowanie domów drewnianych. Oczywiście we wnętrzach raczej nie znajdą się lampy kryształowe ale modny, nowoczesny efekt możemy uzyskać przez zastosowanie na przykład surowej cegły na niektórych ścianach.

About the author