Nowe osiedla

Budowa nowych osiedli jest wielką i czasochłonną inwestycją, która jednak jest znakomitym sposobem na wzbogacenie się deweloperów. Budową największych inwestycji zajmują się przede wszystkim wielkie holdingi budowlane, które wyspecjalizowane są nie tylko w samym budownictwie, ale również między innymi w obsłudze administracyjnej osiedli – zapewniając sobie tym samym klientów po sprzedaży mieszkań w danej nieruchomości.

Zanim jednak powstanie inwestycja, należy przejść bardzo długa drogę. Przede wszystkim ważny jest wybór terenu pod budowę. Często są to miejsca niezagospodarowane również w sąsiedztwie – brak im infrastruktury drogowej. Deweloper najpierw – jeszcze przed zakupem działki, musi zorientować się, czy grunt nadaje się na budowę osiedla. Wody gruntowe, stabilność ziemi i zagrożenia osuwiskami i innymi niebezpiecznymi zjawiskami geologicznymi to szczególne aspekty, które należy sprawdzić. Bardzo ważnym etapem samych prac są więc wykopy (www.titan.com.pl).

Fundamentowanie domu – zwłaszcza jeśli jest to budynek wielokondygnacyjny jest bardzo istotne. Dla wygody życia mieszkańców należy wybrać również odpowiedni materiał, z jakiego wykonane zostaną drogi wewnętrzne. Wydaje się, że lepiej sprawdza się kamień naturalny (sprawdź na www.sklep.stoneo.pl), który obecnie rekomendowany jest przez brukarstwo Kraków (www.mk-bruk.pl) ze względu na walory estetyczne oraz wytrzymałość.

Oczywiście należ dopasować jakość i walory, które ma mieć dany materiał – często po jednym sezonie kostka zaczyna się kruszyć lub odkształcać – jest to jednak karygodne, zwłaszcza, że położenie kostki marnej jakości podwaja koszty a za remonty po wykupieniu mieszkań płacą już wszyscy mieszkańcu. We wspólnotach mieszkaniowych największymi kosztami wcale nie są te związane z mediami, ale przede wszystkim z funduszem remontowym. Bo o ile w spółdzielniach koszty te są mniejsze ze względu na znacznie większą liczbę mieszkańców, we wspólnotach duże koszty remontów rozkładają się na znacznie mniejszą liczbę osób.

 

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.