Przewóz zwłok z zagranicy i formalności z tym związane

przywóz zwłok z zagranicyŚmierć członka rodziny to zawsze ogromny cios dla wszystkich bliskich, którzy po jego śmierci borykają się nie tylko z bólem i żałobą, ale również z formalnościami i przygotowaniami do uroczystości pogrzebowej. Taka sytuacja staje się tym bardziej trudna i skomplikowana, kiedy śmierć nastąpiła poza granicami kraju. Wówczas rodzina stara się o przewóz zwłok z zagranicy do ojczyzny, aby tam nieżyjący już brat, ojciec czy mąż mógł spocząć blisko rodzinnego gniazda.

Takie zadanie najlepiej jest zlecić zajmującemu się podobnymi sprawami domowi pogrzebowemu, który po przekazaniu mu pełnomocnictwa zajmie się przewozem. Przewóz zwłok z zagranicy pociąga za sobą kilka formalności. Najpierw należy uzyskać zaświadczenie lekarskie o tym, co było przyczyną śmierci. Zaświadczenie to musi zostać wystawione przez lekarza z kraju, w którym nastąpił zgon zmarłego. Żeby przewóz zwłok mógł się odbyć, konieczne jest aby uzyskać zaświadczenie o tym, że zmarły nie umarł na żadną chorobę zakaźną.

Potrzebny też jest międzynarodowy akt zgonu, przetłumaczony, w przypadku naszego kraju na język polski. Przewóz zwłok z zagranicy to dla rodziny zmarłego ogromne przeżycie, pełne żalu i smutku. Powracający człowiek w rzeczywistości już nie ma możliwości powrotu, a jednak dla jego rodziny bardzo ważną rzeczą jest aby jego doczesne szczątki spoczywały w ojczystej ziemi. Wynika to z ogromnego przywiązania do miejsca swojego urodzenia, dlatego tak wielu ludzi decyduje się na takie posunięcie i nie pozwala, aby członkowie jednej rodziny spoczywali po śmierci z dala od siebie.

 

About the author