Przykry obowiązek

przywóz zwłok z zagranicyWyjeżdżamy za granicę chętnie i nie myślimy, że może nas tam spotkać coś przykrego. Zgony podczas urlopów, wakacyjnych pobytów za granicą zdarzają się i nie są niczym nadzwyczajnym. Po prostu umrzeć możemy wszędzie i zawsze. Dlatego powinniśmy jednak brać pod uwagę, że i coś takiego może nas spotkać.
Profilaktycznie zawsze powinniśmy podczas wyjazdu ubezpieczyć się na wszelki wypadek od zgonu za granicą. Przywóz zwłok z zagranicy nie jest procederem tanim a sprowadzanie zwłok z zagranicy nie jest czynnością przyjemną. Dbajmy o bliskich, których pozostawiamy w kraju i myślmy o wszystkim.
W Polsce podstawą prawną do sprowadzenia zwłok z zagranicy jest odpowiedni art. ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Istnieją dzisiaj domy pogrzebowe, które kompleksowo zajmują się tym smutnym procederem. W przypadku, kiedy zostajemy zmuszeni do sprowadzenia zwłok z zagranicy nic nas nie interesuje, ponieważ odpowiedni ludzie z odpowiednich firm zrobią za nas wszystko. Są to usługi raczej drogie, a sam koszt zależy od kraju, z którego zwłoki zostają przywiezione.
Podczas tego procederu najpierw należy wystąpić do starosty lub prezydenta miasta, w którym w Polsce dana osoba miałaby być pochowana. Następnie taką decyzję należy przedstawić w polskim konsulacie lub ambasadzie w kraju, gdzie dana osoba zmarła.
Następnie wszystkie procedury możemy już zlecić danej firmie pogrzebowej, która dosłownie wszystko załatwi za nas.
W konsulacie wykonuje się również zabiegi związane z balsamowaniem ciała, lub wszelkiego rodzaju obrządki religijne, odpowiadające wyznaniu religijnemu danej osoby. Czasami do kraju przewozi się prochy osoby zmarłej, które chowamy na cmentarzach. Bez względu na wszystko są to bardzo przykre czynności i należy je zawsze wykonać z należytym szacunkiem dla danej  zmarłej osoby.

Zobacz też: Przewóz zwłok z zagranicy | Epitafium Przewozy

About the author