Rodzaje i funkcja masażów

masaż sportowyMasaże pełnią wiele funkcji. Przede wszystkim służą odprężeniu, zrelaksowaniu, poprawie samopoczucia i poprawie stanu zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Można wyróżnić wiele ich rodzajów przeznaczonych dla mniej lub bardziej sprecyzowanej grupy odbiorców.

Jednymi z najczęściej stosowanych są masaże klasyczne. Mogą one, w zależności od intensywności pracy masażysty, pełnić funkcję masażu relaksacyjnego, leczniczego lub pobudzającego. Masaż taki jest tak naprawdę najbardziej zróżnicowanym pod względem formy, ale i funkcji. Pomaga w leczeniu chorób neurologicznych, ortopedycznych, chorób z dziedziny pediatrii, ginekologii i chorób internistycznych. Tak właśnie można scharakteryzować masaż leczniczy, który jednak służy przede wszystkim celom leczniczym, a pozostałe kwestie, takie jak relaksacja i poprawa samopoczucia są efektem poprawy kondycji organizmu.

Innym rodzajem masażu jest masaż sportowy, który przeznaczony jest przede wszystkim dla sportowców, tych zawodowych, jak i amatorskich. Zapewnia dobre przygotowanie (rozgrzanie) mięśni przed wysiłkiem fizycznym, a jednocześnie pomaga w ich rozluźnieniu i regeneracji po nim. Więcej o masażu sportowym znajdziesz na fizjoterapiaortomed.pl/uslugi/masaz-sportowy/.

Do masaży zalicza się także akupresurę, czyli masaż punktowy, masaż aromaterapeutyczny, podczas którego wykorzystuje się olejki zapachowe, masaż wodny, kosmetyczny czy masaż bańkami chińskimi.

Wszystkie one działają w trochę inny sposób, jednak efektem każdego jest poprawa samopoczucia i uczucie ogólnego odprężenia. Są więc idealnym sposobem na odstresowanie w okresach większej presji zawodowej bądź po prostu życiowej.

About the author