Sprzęt w szpitalach

Nowoczesny sprzęt medyczny jest jednym z najdroższych sprzętów jakie kiedykolwiek stworzył człowiek. Oczywiście nie należy porównywać do z przedmiotami takimi jak wszelkiego innego typu dobra i zbytki – luksusowe samochody, gadżety czy sprzęty niezbędne do stawiania ogromnych budynków. Sprzęt medyczny jest tworzony specjalnie. By ratować ludzkie życie. Nie może być więc awaryjny, niewygodny czy niedokładny. Precyzja z jaką powinien badać ludzki organizm i pomagać lekarzom w przeprowadzaniu operacji musi być na najwyższym poziomie.
Czy dziś nasze szpitale wyposażone są w takie urządzenia? W rosnącej liczbie przypadków – tak. Nadal jednak znajdziemy wiele ośrodków, w których narzędzia pracy są przestarzałe i przypominają o zeszłej epoce. Sprzęt medyczny w ośrodkach specjalistycznych, zajmujących się wąską dziedziną medycyny jest zazwyczaj systematycznie i w miarę możliwości wymieniany. Mniejsze ośrodki borykające się z problemami finansowymi oszczędzają w pierwszej kolejności na sprzęcie właśnie, by nie zwalniać pracowników i móc przyjmować pacjentów.
Problem jest nie tylko w braku specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do przeprowadzania operacji i zabiegów chirurgicznych, ale również w braku podstawowych narzędzi do przeprowadzania badań profilaktycznych. Do tych podstawowych urządzeń należą między innymi ultrasonografy, sonix (trimed.pl) czy zonare, które służą do wczesnego wykrywania chorób serca, które we wczesnej fazie są znacznie łatwiejsze do wyleczenia. Jeśli ktokolwiek z nas miał to nieszczęście odwiedzać kardiologa i nosić holter, wie jak trudno jest doczekać się na swoją kolejkę do tego urządzenia. Monitorowanie pracy serca pacjentów w szpitalach powinno być podstawowym i jednym z najważniejszych badań. Jak się okazuje brak sprzętu często odwleka badania i przyczynia się bezpośrednio do pogorszenia się stanów pacjentów. Być może uda się przerwać tą patową sytuację, która trwa już od wielu lat.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.