Tajemnice naszego ciała

Ludzki organizm jest jednym z najdoskonalszych dokonań natury. Nasze zdolności –

zwłaszcza te nieuświadomione są zadziwiające. Nie dość, że potrafimy adaptować się niemal do każdej sytuacji, potrafimy również leczyć się. Z punktu widzenia medycyny to bardzo ciekawe zjawisko. Bo mimo, że często przyjmujemy leki i farmaceutyki, nasze ciało ma zdolność do samo regeneracji i gojenia. Największą tajemnicą, której do tej pory nie zdołaliśmy w znacznym stopniu zgłębić jest nasz mózg. Jego zdolności, mechanizm działania i niepoznane jeszcze zdolności jakie posiada, sprawiają, że to najbardziej tajemnicza część naszego ciała.
Mimo iż nasz umysł jest dość masywnym i dużym organem, w praktyce używamy tylko niewielkiej jego części. Z biegiem lat udało nam się ustalić, która część mózgu odpowiada za poszczególny rodzaj naszej aktywności, jednak ta niezbadana część nadal stanowi dla nas tajemnicę. Jest nieaktywna i niewykorzystana – być może działa inaczej niż ta poznana. Szokujące są wnioski naukowców, którzy twierdzą, że wykorzystujemy od 5-20% powierzchni naszego mózgu!
Za co odpowiada pozostałe co najmniej 80% – nie wiadomo. Jednak mózg nie jest jedyną tajemnicą, która tkwi w naszym ciele. Duże możliwości tkwią również w zupełnie innej substancji: to krew pępowinowa , która doprowadza od matki do dziecka wszelkie niezbędne substancje odżywcze. Odkryto, że w tej niezwykłej substancji znajdują się komórki macierzyste.

które mają niezwykłe zdolności namnażania się i regeneracji. Komórki macierzyste dają początek większości tkanek w naszym ciele: są podstawowym budulcem, z którego tworzone są poszczególne części naszego ciała.
Komórki macierzyste są obecnie pobierane wraz z krwią podczas porodu. Przechowuje je bank krwi pępowinowej, gdzie czekają na ewentualną potrzebę użycia. Komórki działają bowiem leczniczo w terapii nowotworów i chorób układu nerwowego.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.