Zachwytów nad różami nie ma końca

Żaden kwiat nie wzbudzał nigdy tylu zachwytów, co róża. Nie bez powodu zwana jest królową kwiatów. Natchnienie dla poetów, symbol miłości zakochanych, synonim piękna i szlachetnej urody. W baśniach występują róże pnące, które strzegą dostępu do zapomnianych zamków i księżniczek. Ich kolce to z kolei temat wielu porzekadeł i przysłów. Czy rzeczywiście nie ma róży bez kolców?

Choć niejeden ogrodnik poświęcił całe życie na krzyżowanie tych pięknych roślin i tworzenie nowych odmian, to kolce jednak są nadal powszechne u większości odmian tych kwiatów, rzadko zdarzają się łodygi całkowicie bezbronne – taki już ich urok.

Rośliny te występują na całej półkuli północnej naszego globu. Specjaliści rozróżniają około 200 gatunków dzikich róż, choć niektórzy upierają się, że w zależności od interpretacji odmian, można ich zliczyć nawet dwukrotnie więcej. Natomiast odmian szlachetnych istnieje nawet 20 tysięcy. Przyjęte są też umowne kryteria, zgodnie z którymi kwiaty te dzielimy na:
– róże wielokwiatowe,
– róże rabatowe,
– róże miniaturowe,
– róże parkowe,
– róże okrywowe,
– róże angielskie,
– róże pnące.

W naszych ogródkach najczęściej uprawiamy odmiany wielokwiatowe i rabatowe. Często wymagają troskliwej opieki i osłoniętych stanowisk. Róże miniaturowe przeznaczone są do nasadzeń w doniczkach, ale świetnie prezentują się także na skalniakach. W ogródkach spotykamy też róże pnące – przykład tutaj: http://hyzowie.com/19-roze-pnace, doskonale komponujące się z elementami ogrodowej architektury – pergolami i altanami.

Sklepy ogrodnicze oferują przeróżne sadzonki róż. Mnogość gatunków i kolorów może przyprawić o zawrót głowy, choć nie brakuje zwolenników twierdzenia, że róża najbardziej kojarzy się z kolorem czerwonym.

About the author